Заміський будинок, яким би зручним та гарним він не був, без продуманого ландшафтного дизайну залишатиметься коробкою з вікнами, меблями та комунікаціями. Саме продумані та функціональні елементи навколишнього ландшафту у дворі створюють той неповторний затишок та комфорт, заради якого є сенс міняти міську квартиру на життя у власному приватному будинку. І найважливішу роль цьому грають зелені насадження — дерева, кущі, квіткові клумби та інші форми. Як ключовий елемент формування ландшафтного дизайну заміського будинку, вони вимагають організації їх освітлення.

Освітлення саду, доріжок та окремих дерев має дві цілі:

  1. Поліпшення естетичного сприйняття. Так, перш за все ми все це робимо заради краси. Візуально виділити декоративний кущ, окреме дерево або їх групу, підкреслити структуру живоплоту — у темний час доби для цього потрібно світло.
  2. Забезпечення безпеки. Як для мешканців – а ми маємо бачити куди ми йдемо, так і для самих насаджень. Розтоптати у темряві кущ троянд чи клумбу буде прикро, адже це ваші витрачені сили, кошти та час.

Побудова зовнішнього освітлення завжди має комплексний підхід, адже на подвір'ї є інші архітектурні форми — альтанки, тераси, огорожі, які також потребують підсвічування, що гармоніює з усіма елементами на ділянці та її оточенням.

Особливості організації освітлення двору заміського будинку

Найважливішими моментами при створенні освітлення саду, клумби, газону та інших насаджень є безпека та довговічність. Необхідно побудувати систему, яка може безперебійно та без загрози для оточуючих функціонувати тривалий час за будь-якої погоди. Важливо:

  • Заздалегідь спроєктувати загальну схему проведення та розміщення освітлювальних пристроїв. Для цього необхідно мати чіткий план ландшафтного дизайну з урахуванням його розвитку в майбутньому і на його основі скласти електротехнічний проєкт. Прокладати нові кабелі, ушкоджуючи багаторічний килим газону, коріння дерев або розбирати плитку на доріжці — трудомістке та недешеве заняття. А перезбирати альпійську гірку буває і зовсім неможливо.
  • Правильно підібрати компоненти проводки — кабелі, сполучні елементи та інше. Електричні дроти — лише спеціально призначені для цього. Найчастіше глибина прокладки невелика, в межах пів метра, можливі рухи ґрунту при навантаженні, і важливо використовувати гофровану або ПНТ — трубу, або інші конструкційні підсилюючі деталі.
  • Грамотно вибрати, купити та розмістити освітлювальні прилади, враховуючи всі існуючі та майбутні елементи ландшафтного дизайну, дерев, кущів та інших насаджень на ньому та, звичайно, очікуваного результату. Деякі види зовнішніх світильників вимагають спорудження фундаментної основи чи проведення земляних робіт.

Оскільки зовнішнє середовище досить агресивне, є перепади температур, підвищена вологість і контакт з пилом, брудом, комахами, світильники для саду та ландшафту повинні мати захист IP65 та вище. Це мають бути саме світильники для зовнішньої установки! Особливо важливо, якщо поряд є природна водойма, фонтан або декоративний ставок. Заземлення обов'язкове!

Одним із безпекових рішень є застосування низьковольтової системи освітлення. Напруга 12 або 36 вольтів безпечніша за звичні нам 220 В., але тут виникають інший технічний аспект, а саме необхідність в установці понижуючого трансформатора, що ускладнює і здорожує загальну схему освітлення. Та й місце йому теж потрібно знайти.

Інше рішення, яке не вимагає прокладання проводів і взагалі підключення до електроживлення — застосування автономних світильників із власними сонячними батареями та акумуляторами. Вони недорогі, але мають низку недоліків — не найдовший час роботи, залежність від сонця для забезпечення зарядки та слабку інтенсивність світлового потоку. Найчастіше використовуються як контурне підсвічування для доріжок, для основного освітлення їхня ефективність відверто мала.

Хорошим рішенням буде звернутися до фахівця з електричної частини, знайомого зі специфікою зовнішньої прокладки та освітлення, який при проєктуванні зможе врахувати всі технічні (проводка, матеріали, кількість автоматів та запобіжників, їх розміщення) та специфічні фактори, наприклад такі, як рівень ґрунтових вод, особливості дренажної системи, перепад рельєфу, характер ґрунтів тощо.

Світильники для освітлення саду, дерев та зелених насаджень у дворі заміського будинку

Різновидів освітлювальних приладів для зовнішньої установки існує чимало, але далеко не всі вони застосовуються в приватному домоволодінні. Звичні для парків та зелених зон вуличні ліхтарі з масивним фундаментом при своїх чималих розмірах мало актуальні на відносно компактних ділянках заміських будинків. З останніх трендів у освітленні ландшафтного дизайну хотілося б виділити такі типи сучасних світильників:

  • Вбудовані світильники для підсвічування крон дерев. Мають вертикальну спрямованість світлового потоку знизу вгору, встановлюються в рівень з ґрунтом. Так само це хороший спосіб для маркованого підсвічування, коли необхідно виділити краї автомобільної доріжки або візуально розділити зони, скажімо газон від переходу в садок. Монтаж потребує певних маніпуляцій.
  • Вуличні стовпчики. Зазвичай для підсвічування ландшафту використовуються моделі заввишки від 20 см і вище. Моделі з круговим розсіяним світлом дуже хороші в саду, навколо дерев, що окремо стоять, у живоплотів, альпійських гірок, біля парканів, дозволяючи підкреслити весь ряд насаджень та їх особливості. Моделі зі спрямованим світловим потоком, особливо вниз, застосовуються для захисту підсвічування, коли потрібно виділити певну зону, скажімо клумбу з квітами біля під'їзної доріжки або показати фактуру тротуару.
  • Мобільні прожектори на ніжці, якою вони вставляються прямо в землю. Джерело спрямованого світла зі змінним напрямом, призначене для підсвічування певної зони або об'єкта — дерева, групи кущів, альпінарію. Моделі на високих ніжках у групах можуть застосовуватися для заливного освітлення, дозволяючи висвітлити певну площу – доріжку чи газон. Дуже добре для освітлення водних поверхонь. Низько розташуванні моделі — один із найкращих варіантів для підсвічування крон дерев знизу під кутом із різних ракурсів. Великий плюс прожекторів на ніжці — просто встановлюються і легко змінюється напрямок світлового потоку.
  • Вуличні підвісні світильники. А саме моделі, які можна безпечно розмістити прямо на гілках дерев. Помітний елемент садового декору, який дозволить виділити особливості дерева. Сюди можна віднести й різні світлодіодні гірлянди та стрічки, які можна помістити прямо у кроні. Останні дозволяють створювати світлові композиції певної форми, формуючи малюнок серед гілок.
  • Декоративні вуличні світильники різних геометричних форм. Об'ємні освітлювальні прилади, як правило, встановлюються на газоні, у місцях зміни його рівня, біля кущів, альпійських гірок або живоплотів. Під час встановлення групами добре виділяють терасування.

Більшість застосовуваних для ландшафтного освітлення світильників мають світлодіодні лампи різної потужності, які зарекомендували себе як економне, надійне, довговічне та безпечне джерело світла. Лампи інших типів застосовуються все рідше та рідше. Рекомендована температура світла для підсвічування ландшафту – 2700 – 4000 К., вихід за межі цих показників може призвести до спотворення колірного сприйняття зелених насаджень. Добре, коли весь комплекс освітлення саду та двору збудований у близькій колірній температурі. Можуть бути невеликі перепади, наприклад, для акцентування якогось окремого дерева чи іншого об'єкта.

Так само дуже широкий вибір варіантів з управління підсвічуванням саду та всього двору. Тут і різні датчики руху, освітленості, регулювання інтенсивності (димери), а також підключення до системи "розумного будинку".

Важливо пам'ятати, що хоч це і ваша ділянка, але у вас можуть бути сусіди, і тоді багато моментів освітлення, як спрямованість прожекторів або потужність декоративних світильників краще узгодити з ними заздалегідь, щоб не заважати комфорту один одного.