Організація кав'ярні має свою специфіку, відмінну від кафе та ресторанів. Як правило, тут немає розвиненої кухні з виділеними робочими зонами та місцями зберігання, і весь рух відбувається навколо одного місця. Але більше уваги приділяється оформленню та комфортній організації посадкових місць. Адже найчастіше кав'ярня — це не лише пункт громадського харчування, а те місце, де люди проводять чимало часу. У кав'ярнях призначають ділові та особисті зустрічі, знайомляться, працюють, проводять онлайн – мітинги, просто сидять та розмовляють. І забезпечити себе постійними клієнтами на довгий період — це не тільки встановити зручні дивани та столики, завезти гарну каву та тістечка, а й організувати приємну атмосферу закладу, в якій ключову роль відіграє комфортне освітлення.

Якщо говорити про місце розташування світильників у кав'ярні, то тут можуть бути:

З першим у плані технічних вимог все просто, а от світильники для зовнішнього освітлення кав'ярні вимагають більш пильної уваги. І це мають бути саме освітлювальні прилади для зовнішнього монтажу. Особливо це стосується компактних кав'ярень, які мають не цілісно закриту зверху та боків терасу для посадки відвідувачів, а невеликий вуличний майданчик із козирком. Як правило, під таким навісом розміщується пара високих столиків барного типу, і для їх світильників потрібен серйозний захист від дощу, особливо при бічному вітрі.

Основний наголос в організації внутрішнього освітлення кав'ярні робиться на два моменти — функціональне використання простору та дизайн. Технічні нюанси, пов'язані з проведенням, розміщенням та кількістю запобіжників, прокладкою та іншим моментами рекомендуємо довірити професіоналам. Це убереже від майбутніх штрафів під час перевірок контролюючими органами, можливих аварій та потенційних займань.

Внутрішнє освітлення робочих зон кав'ярні

Перш за все необхідно організувати підсвічування функціональних зон, а саме робочого столу бариста, барної стійки та вітрин з кондитерськими виробами, що знаходяться поруч. Це невід'ємна частина інтер'єру, вона мають бути помітною, виразною, адже по суті це й обличчя, і серце кав'ярні. Оптимальним буде розташування робочої зони неподалік входу, що дозволяє краще контролювати потік клієнтів і швидко їх обслуговувати. Часто в цьому місці є природне освітлення, якщо звичайно це не підвальне приміщення. Але далеко не завжди це виходить, адже найчастіше приміщення для кав'ярні підбираються за залишковим принципом — вибираємо що з чого є в бажаному районі. У такому разі бар варто ще більше виділити світловим акцентом. Важливо забезпечити освітлення функціональних зон так, щоб:

  1. Бариста міг вільно працювати з технікою, клієнтами, зонами зберігання та особливо з терміналом безготівкового розрахунку (чорно-білий екран погано читається при слабкому світлі).
  2. Відвідувач міг легко розглянути меню напоїв, кондитерські вироби на вітринах і, головне, проводити маніпуляції з власними речами.

Останнє — один із неявних, але дуже суттєвих моментів, які формують враження від закладу. Риття в напівтемряві в пошуках гаманця, щоб розрахуватися за замовлення, викликає роздратування у клієнта. Те ж саме стосується підсвічування популярного нині типу меню, написаного крейдою або маркером на дошці — його при поганому освітленні теж не завжди добре видно, і інтроверту простіше піти геть, ніж перепитати, що там написано.

Для освітлення барної стійки застосовується велика лінійка освітлювальних приладів, як спрямованого, так і розсіяного світла:

Останні дуже універсальні завдяки високій гнучкості в налаштуванні, і дозволяють покрити більшу частину потреб в освітленні робочих зон.

Крім основного функціонального освітлення варто продумати й додаткове підсвічування робочих площ. Насамперед це простір під прилавком та за баром, де зберігається обладнання, інструменти, посуд чи розхідники. Тут одним з найкращих рішень є застосування LED-стрічки або неонового підсвічування. Так само вони ефективні у висвітленні вітрин, якщо ті не мають власних світильників.

Загалом створення підсвічування бару та функціональних поверхонь здійснюється шляхом комбінацією декількох типів освітлювальних приладів, при цьому завжди необхідно враховувати фактор природного освітлення. Якщо воно є, звичайно.

Загальне внутрішнє освітлення в кав'ярні

Однією з головних завдань при розміщенні освітлювальних приладів у кав'ярні є зонування простору, а саме виділення певними світловими акцентами місць, буде то стіл зі стільцями, диван чи барна стійка. Це має створити неповторний затишок та інтимність, навіть на невеликій площі. При цьому треба врахувати, що інтенсивності освітлення в кав'ярні має бути достатньо читання або роботи з ноутбуком.

У дизайні інтер'єрів кав'ярень найчастіше використовуються такі типи світильників:

  • Стельові освітлювальні прилади в сучасному стилі. Особливо цікаві світильники — павуки, що дозволяють гнучко розмістити джерела світла над кожним окремим столиком у певній столиці зоні.
  • Шинні, трекові та тросові світильники. Простота та легкість регулювання напрямку світлового потоку, можливість переміщення ламп та гнучкість конфігурації – це їх явні переваги.
  • Настінні бра різних конструкцій. Виразний елемент декору кав'ярні, призначений для освітлення місць, розташованих біля стін. Безліч різних модифікацій, як спрямованого, так і розсіяного світла.
  • Настільні лампи в стилі лофт. Лаконічне у своїй формі джерело кругового освітлення, дуже декоративне, але для збереження чистоти стільниці вимагає прокладання електрокабелю всередині столика.

Перший та другий варіант можна встановлювати в тому випадку, якщо загальною схемою електропроводки кав'ярні передбачено лише одне виведення живлення.

Далеко не завжди вдається розмістити популярні в кафе та ресторанах стельові світильники на низькому підвісі. Так, вони дуже ефектні та декоративні, але за високої прохідності клієнтів не дуже практичні. Особливо, якщо столики часто переміщуються.

З різновидів декоративного підсвічування дуже добре зарекомендували себе світлодіодні стрічки напівприхованого розміщення або інтегровані в інші елементи інтер'єру. Та й не забуваємо про всілякі гірлянди та подібні моделі, що розміщуються на стінках або під стелею — у поєднанні з головним освітленням вони створять виразну світлову карту приміщення кав'ярні.

Труднощі можуть виникнути, якщо приміщення кав'ярні при власній великій площі має слабке природне освітлення, а столики розміщені посередині приміщення. Провести проводку до кожного такого столика не завжди можливо. Тут на допомогу приходять автономні світильники для столиків. Оснащені внутрішнім акумулятором, вони можуть працювати до 5-6 годин, при цьому являючись виразним дизайнерським елементом. Є чималий вибір серед моделей, різних за формою, способом заряджання, ємністю акумулятора та потужністю.

Загалом при організації основного освітлення кав'ярні необхідно керуватися сумісністю із загальним стилем приміщення, застосованими матеріалами меблів та оздоблення. Який стиль для кав'ярні ви виберете – лофт, хайтек, прованс, мінімалізм, класичний чи східний – це особисто ваш вибір, тут головне гармонія всіх елементів, включаючи освітлювальні прилади. І, звичайно, слід враховувати фактор наявності природного освітлення та його зміни протягом дня. Більше ніж виправдано застосування пристроїв регулювання інтенсивності освітлення — димерів.

Зовнішнє освітлення для кав'ярні

Ваш заклад мають бачити! Потенційний клієнт повинен розуміти, що це, і в нього має виникнути бажання відвідати це місце. Помітний, оригінальний, добре оформлений фасад із правильним освітленням та вивіскою цьому допоможуть. Так, дуже багато залежить від самого типу фасаду, світлове декорування підвального входу та широкої скляної вітрини відрізняються між собою кардинально. Але кращими інструментами для освітлення фасаду були й залишаються світлодіодні стрічки. Дешеві, економічні, вони дозволяють створювати з себе будь-які форми, літери та інтегруватися з іншими елементами декору — важко знайти щось більш універсальне. Втім, вибір варіантів декоративного підсвічування досить чималий, і тут все залежить від фантазії та технічних можливостей. Якщо є можливість, не уникайте віддаленого підсвічування фасаду, наприклад, зовнішніми світлодіодними прожекторами.

Для зовнішнього освітлення кав'ярні використовують:

Головною технічною вимогою до всіх освітлювальних приладів для зовнішнього освітлення кав'ярень є їхня здатність працювати в умовах підвищеної вологості та забрудненості, починаючи зі стандарту IP44 і вище, якщо дах не передбачається зовсім, і можливе попадання прямих струменів води. Те саме відноситься і до інших компонентів електросистеми — кабелів, вимикачів і т.д.

Крім декоративних функцій, зовнішнє освітлення має забезпечити й функції безпеки, особливо коли є сходи та перепади рівнів. Це важливо не тільки для клієнтів, а й обслуговуючого персоналу. Для кав'ярень у підвальному приміщенні варто також передбачити підсвічування сходів.