Сходи - функціональний інтер'єрний елемент, без якого неможливо уявити сучасний будинок на два та більше поверхи. Для комфортної експлуатації сходів важливими являється їх правильне планування та якісна реалізація, важливим елементом якої є освітлення сходів та всього прольоту. Підсвічування сходів, як і власне самі сходи, має відповідати трьом критеріям:

  1. Безпеки.
  2. Комфорту використання.
  3. Естетики та загального дизайну інтер'єру.

Безпека завжди на першому місці. Сходи в будь-якому об'єкті, приватному, громадському чи комерційному – це місце підвищеної травмонебезпеки. У заміському будинку - мабуть, це найнебезпечніше місце. Дуже важливо користувачеві чітко і ясно бачити сходи та поруччя, визначати межі та висоту сходинок у будь-який час дня.

Створення комфортного освітлення – комплексне завдання, яке часто поєднується з опрацюванням загального дизайну інтер'єру. Тут важливо завчасне планування освітлення сходів на етапі архітектурного проєктування. Притому як технічної, так і дизайнерської частини, з урахуванням застосованих оздоблювальних матеріалів, та інших джерел світла, натурального та штучного. Сходи - один з найдорожчих конструкційних елементів усередині будинку, тому краще все продумувати заздалегідь, до закінчення робіт.

Вибираємо світильники для освітлення сходів

Багато в чому тип освітлювальних елементів визначає дизайн та стиль приміщення. Але в будь-якому випадку головна вимога до освітлювальних приладів – не захаращувати простір. Користувач сходів жодним чином не повинен контактувати з компонентами освітлення. До проводки це теж стосується.

Найчастіше для підсвічування сходів використовується:

Перший варіант найзручніший, але є технічні моменти - наприклад, штробити бетонну панель під посадкові місця та проводку те ще завданнячко. Зате для стіни із гіпсокартону просто ідеально. Бра вибираються з матовими плафонами та встановлюються на висоті людського зросту.

  • Настінні світильники. Безліч моделей, різних за формою та реалізацією. Це:
    1. Частково або повністю вбудовані в стіну.
    2. Зовнішнього монтажу - всілякі бра.
  • Локальні світильники для монтажу під сходами або їх стінки. Виглядає ефектно, технічно реалізувати відносно просто (якщо це не скляні сходи). Застосовують як точкові світильники, світлодіодні або галогенові, так і LED - стрічки.
  • Підсвічування сходів, інтегроване в поручні. Можна купити бильця з підсвічуванням у готовому виконанні, або окремо придбати освітлювальні модулі з тією ж LED-стрічкою, та вже встановити під існуючі поручні. Особливо добре виглядає при зовнішньому монтажі, виділяючи світловим акцентом ще й частину архітектури будівлі.
  • Ну і для великих сходів, наприклад маршових або поворотних тятивних, і там, де це дозволяє простір, все ще актуальні всілякі багаторівневі люстри. Оригінальним рішенням буде розміщення каскадом за висотою цілого ряду компактних підвісних світильників.
  • Світильники, інтегровані безпосередньо в підлогу - це все-таки більше тема для зовнішньої установки в громадських місцях. Для приватного будинку це рідкість.

Важливо, щоб світло не засліплювало того, хто знаходиться на сходах, зазвичай воно практично завжди розсіяне, але бувають і винятки, продиктовані дизайном. Другий важливий момент - пожежна безпека, все-таки маємо справу з компонентами, що нагріваються, а значить необхідно продумати сусідство матеріалів.

За температурою ламп - тут багато залежить від застосованого матеріалу, як сходів, так і стін. Темні стіни відверто крадуть світло. Дерево любить теплі тони, не більше 3000 К. - так краще помітні особливості його текстури. Метал же захоче більше – 5000 К. і вище.

Кількість світильників - рекомендується одна світлоточка на 1 метр сходового прогону, але багато залежить і від деталей конструкції, розмірів та висоти сходів. За розміщенням настінного вбудованого світильника - тут висота коливається 18 - 30 см від поверхні щаблі.

Підвищуємо комфорт експлуатації сходового освітлення

Підсвічування для сходів можна використовувати в простому звичному варіанті, коли є один або два перехресні ручні вимикачі, іноді з димером. Але прогрес не стоїть на місці, і для сучасного та комфортного сходового освітлення застосовують автоматичні системи, обладнані вимикачами з наступними датчиками:

  • Руху, які реагують на появу людини біля сходів.
  • Освітлення - сходи висвітлюватимуться лише у темний час доби.
  • Звуку - освітлення активується від голосу або скажемо плескотом в долоні.
  • Дотику - інтегрується в поручні або інший елемент поруч зі сходами.
  • Тиску - встановлюється у підлогу біля сходів або в крайні ступені.

Так само застосовується комбінування систем, коли включити підсвічування ступенів можна самостійно, але вимкнеться воно за таймером. І не забуваємо, що локальне підсвічування сходів може інтегруватися разом із глобальним освітленням у систему “розумного будинку”.